Powrót do spisu treści - WYDARZENIA 2015/2016
- rok szk. 2015/2016

Budżet domowy - planujemy wydatki rodzinne
W ramach zajęć rozwijających uczniowie z klasy 2c realizowali projekt "Budżet domowy - planujemy wydatki rodzinne". Ostatnim, podsumowującym etapem było zadanie pt.: Jak mądrze zaplanować nadwyżkę w budżecie domowym.
Po podliczeniu wpływów w każdej fikcyjnej rodzinie oraz wydatków na dom, media, jedzenie, samochody - uczniowie obliczali z pomocą kalkulatorów, ile pozostało im pieniążków na tzw. wydatki niekonieczne. W niektórych rodzinach nadwyżki wynosiły nawet ponad 3 tysiące, w innych ponad tysiąc, była również rodzina, której pozostało tylko 400zł. Rodziny planowały, na co mogą przekazać zaoszczędzone pieniądze - w zależności od możliwości rodzin, kwoty przeznaczone zostały na wyjście rodziny do kina, na pizzę, kupno ubrań, butów, mebli, wycieczki dalsze i bliższe, a nawet kupno pieska. Jedna rodzina zdecydowała się przeznaczyć z comiesięcznych nadwyżek 50 zł na spłatę kredytu konsumpcyjnego, zaciągniętego na kupno łóżka do domu.
Tego typu zajęcia uświadomiły dzieciom, jak ważne jest odpowiedzialne zarządzanie pieniędzmi w budżetach domowych oraz, że oszczędne gospodarowanie pozwala na większą swobodę zaplanowania wydatków w rodzinie.
Anna Zawistowska