Powrót do strony Historia szkoły w kronikach
U nas w "Zerówce"

Stronę redaguje pani Agnieszka Żukowicz

IV Wiosenny Festiwal Kultury Ekologicznej "I Ty przedszkolaku
Oszczędzaj wodę,
Nie niszcz i nie śmieć -
Dbaj o przyrodę!"
Więcej zdjęć z imprezy >>>
W czwartek, 22 kwietnia spotkaliśmy się w sianowskim kinie na IV Wiosennym Festiwalu Kultury Ekologicznej. Przedszkolaki powitały głośnymi oklaskami zaproszonych gości: Kazimierę Janowicz - Przewodniczącą Rady Miejskiej
w Sianowie, Ireneusza Megiela - Dyrektora SP2 w Sianowie, Izabelę Czarnecką - Kierownika Referatu Ochrony Środowiska w UGiM w Sianowie, Irenę Żywno - Kierownika Pracowni Edukacji Zintegrowanej CEN w Koszalinie i Renatę Bąk - Dyrektora Przedszkola Gminnego w Sianowie. Na widowni zasiadły przedszkolaki
z okolicznych placówek. Dzieci zaprezentowały się w różnorodnych układach taneczno - wokalnych, przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli. Swoje umiejętności zaprezentowały także grupy taneczne ze starszych klas SP2, które jako "specjalni goście" uatrakcyjniały czas wszystkim uczestnikom festiwalu. Podczas festiwalu panowała radosna atmosfera. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami. W otwarciu Festiwalu uczestniczył pan Maciej Berlicki - zastępca Burmistrza Gminy i Miasta w Sianowie, natomiast w zakończeniu pan Ryszard Wątroba - Burmistrz.

Wycieczka
do Manowa
Jakie tajemnice skrywa w sobie las? Jakie zwierzęta w nim mieszkają? Które zwierzę jest najsilniejsze, największe, najszybsze? Jak nazywa się ta roślina? Te oraz mnóstwo innych pytań mieliśmy okazję zadać leśniczemu podczas wycieczki do Nadleśnictwa w Manowie. Obejrzeliśmy także wiele wspaniałych eksponatów, wypchanych zwierząt, zdjęć
i plansz. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek i z chęcią przyjedziemy tu jeszcze raz, aby przejść po lesie ścieżką edukacyją.

Powitanie Wiosny! Więcej zdjęć z imprezy >>>
Nadejście Wiosny uczciliśmy uczestnicząc w Pochodzie Wiosnennym zorganizowanym przez Przedszkole Gminne.
Z Marzanną na czele, wystrojeni w kwiaty, z uśmiechem na ustach kroczyliśmy wzdłuż ulic Sianowa. Naszą Marzannę (ukłony w stronę Anny Zawistowskiej za jej wykonanie) zostawiliśmy w Urzędzie ze słowami:
Marzanno, Marzanno Ty Zimowa Panno! W Urzędzie Cię Zostawiamy, Bo Wiosnę Witamy!!!
Na zakończenie udaliśmy się do kina "Zorza", gdzie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Mieszkańcy łąki - bocian i żaba". Z dumą odebraliśmy nagrody i podziękowania.

Urodziny Sianowa!
11 lutego spotkaliśmy się tłumnie w kinie "Zorza", aby wspólnie świętować 667 URODZINY MIASTA SIANOWA. Czas oczekiwania na nasz występ umilały nam występy innych dzieci i młodzieży. Scena udekorowana była zimowo i bajkowo, bowiem przyjęcie urodzinowe Mista było pod hasłem "Bajeczna Zima na Urodzinach". Więcej zdjęć z imprezy >>>
Wspólnie z Zerówką pięciogodzinną (wychowawca Anna Zawistowska) wystąpiliśmy
z przedstawieniem "Brzydkie Kaczątko". Dziękujemy Rodzicom za przepiękne stroje dzieci,
które w dużej mierze sostały samodzielnie wykonane.:)
Fragment przedstawienia:
Razem: Kto szydzi z drugiego wykpiony sam będzie! Gdy z brzydkich kaczątek wyrosną łabędzie.
Brzydkie Kaczątko: Mamusiu za wszystko dziękuję ci, pa! To brzydkie kaczątko to ja, to ja!
Kaczka: To on kwa, kwa, kwa, kwa!
Razem: Wzbił się w bezmiar nieba siny, Im zostały GŁUPIE MINY!!!

Tak wyglądamy, gdy się świetnie bawimy!

Dzień Babci i Dziadka - pozostałe zdjęcia >>>
21 stycznia do naszej Zerówki licznie przybyli Babcie i Dziadkowie. Z okazji ich Święta Przedszkolaki zaprezentowały swój program artystyczny; były piosenki, wiersze i życzenia. Nie zabrakło oczywiście upominków dla Babci i Dziadka - laurek i kwiatów własnoręcznie wykonanych przez dzieci i słodkich pierniczków upieczonych przy pomocy Wychowawcy.
W trakcie uroczystości każdy częstował się słodkościami przyniesionymi przez Rodziców.
Poniższe życzenia kierujemy do Wszyskich Babć i Dziadków:
Kochamy nasze Babcie i Dziadków też kochamy!
W Dniu Babci i Dniu Dziadka życzenia Wam składamy.
Dziękujemy Wam Dziadkowie i to bardzo Wam się chwali,żeście nam rodziców tak dobrze wychowali!
Bez Was smutny byłby świat, żyj nam Babciu, żyj nam Dziadku DWIEŚCIE LAT!!!

Świąteczne spotkanie
18 grudnia Zerówkowicze zaprosili swoich Rodziców na występ związany ze zbliżającymi się Świętami. Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień i staranie się do niego przygotowywały.
Wielkie brawa dla Rodziców za wspaniałe stroje przygotowane dla swych pociech!!!
Dzieci najpiękniej jak umiały zaprezentowały przedstawienie składające się z trzech scen: "Przypomnijmy sobie, jak to kiedyś było", "Śnieżynkowe kłopoty" i "Odwiedziny Mikołaja"
przeplatane kolędami i piosenkami. Uroczysty nastrój dopełniała olbrzymia choinka udekorowana przez dzieci i mnóstwo innych świątecznych dekoracji.
Punktem kulminacyjnym były prezenty od samego Mikołaja. Tradycyjnie spotkanie nie obyło się bez słodkiego poczęstunku.

Mikołajkowy wyjazd do kina
Z okazji Mikołajek Zerówki pojechały do Multikina w Koszalinie, gdzie obejrzały przygody renifera Niko ratującego Święta przed chmarą złych wilków, które chciały zjeść Mikołaja i jego prezenty.
Bajka "Renifer Niko ratuje Święta" wprowadziła dzieci w klimat i atmosferę zbliżających się Świąt.

Spadł śnieg
Zima lubi dzieci najbardziej na świecie.
Spadł śnieg, więc dzieci z radością wyszły na boisko bawić się na śniegu.

Mikołajowe odwiedziny
W piątek 4 grudnia odwiedził szkołę wspaniały gość - Mikołaj! To dlatego, że dzieci ostatnio były bardzo grzeczne.

Z wizytą
w przedszkolu
Wraz z kolegami i koleżankami z "zerówki" pęciogodzinnej wybraliśmy się do Przedszkola w Sianowie, do którego przyjechał teatrzyk. Głównym bohaterem spektaklu był Borsuk Bazyli, który wybrał się do miasta. Spotkało go tam wiele przygód, nie zawsze przyjemnych. Zagubiony Borsuk musiał nauczyć się chodzić po chodniku i przechodzić poprawnie przez ulicę. Zadziwiały go pasy i foteliki w samochodzie, światełka odblaskowe i sygnalizacja świetlna. Przedszkolacy poprzez wspólną zabawę z aktorami i czynny udział w przedstawieniu poznały i utrwaliły podstawowe zasady bezpieczeństwa, poznały zagrożenia płynące z poruszania się w dużym mieście, w którym pełno jest samochodów, tramwajów i innych środków lokomocji. Emocje były tak duże, że wielu małych widzów powstawało z miejsc
i oglądało z otwartą buzią, co widać na zdjęciach...

W teatrze
19 października wybraliśmy się na spektakl W. Klimczuka pt. "Niesforne Słoniątko" wystawiany przez Teatr Lalki "Tęcza"
ze Słupska. Tradycyjnie działania rozpoczęliśmy od zbiórki, sprawdzenia listy obecności, następnie autobusem pojechaliśmy
do Koszalina. Przedstawienie opowiadało o bardzo ciekawskim i zadającym mnóstwo pytań Słoniątku, który (o zgrozo!!!) dostawał za to ciągle lanie od swoich krewnych i przyjaciół z puszczy. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi, jak zakończy się historia o Słoniątku. Czy ciągle będzie dostawał lanie??? Czy otrzyma odpowiedzi na swoje pytania???
Nasza ciekawość została zaspokojona wraz z rozwojem akcji. My wiemy, a Ty??? Zachęcamy do obejrzenia "Niesfornego Słoniątka" i częstych odwiedzin w Teatrze.

Spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci - Agnieszką Żelewską
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Sianowie zorganizowała dla nas spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci - Agnieszką Żelewską. Pani Agnieszka ilustruje beletrystykę dla dzieci, tworzy książki autorskie, a także ilustracje do czasopism dla dzieci - np. do "Świerszczyka". W wolnych chwilach pani Agnieszka szyje zabawki i jedną z nich - ślicznego Żelkota - miała ze sobą.
Oczywiście kotek wszystkim się spodobał, ale musiał wracać ze swoją panią. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca ilustratora i jak powstają ilustracje. Same też wykonały ilustracje elfów, goblinów, księżniczek, syrenek, z których powstała mini galeria. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek z ilustracjami pani Żelewskiej.
Chętnych zapraszamy na odwiedzenie strony Pani Agnieszki- www.zelewska.art.pl/.

W Arboretum
Jesienny las to miejsce magiczne, pełne niezwykłych kolorów i zapachów. O tym, że tak jest naprawdę mogły się przekonać dzieci podczas wyjazdu do "Arboretum" w Nadleśnictwie Karniszewice. Ten wspaniały "ogród drzew" zachwycił nas wszystkich. Rośnie tam wiele niezwykłych gatunków drzew i krzewów: tulipanowiec, kasztan jadalny, kalina koralowa, mahonia, tawuła japońska i wiele innych. Jedną z ciekawostek, którą zapamiętały dzieci jest fakt, że wiek najstarszych drzew, jakimi są daglezje (w arboretum), wynosi około 130 lat!!! Po zwiedzeniu ogrodu dzieci zbierały liście i inne dary jesieni,
aby uzupełnić kącik jesienny w naszej klasie.
Dziękujemy za opiekę p. Oli, która opowiadała nam o "ogrodzie drzew", pokazywała zdjęcia kwiatów drzew i krzewów
i zachęcała do odwiedzin wiosną i latem.

Odwiedziny Pani Jesieni
Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni (23. września) dzieci odwiedziła Pani Jesień. Jej pojawienie się było bardzo tajemnicze. Ubrana była w długą, ciemną suknię, na jej długich, kasztanowych włosach znajdował się jesienny wianek, a w ręku trzymała koszyk pełen jabłek, którymi częstowała wszystch dookoła. Na początku pomogła dzieciom zrobić jesienne wianki. Potem odwiedziła wszystkie zaprzyjaźnione osoby. Przy okazji sprawdziła, czy dzieci znają dary jesieni.
Po wspólnych zabawach i pląsach zniknęła w równie tajeniczy sposób jak się pojawiła...
Do zobaczenia za rok!!!

Zerówka "Sprząta Świat"
Dnia 19 września dzieci z klasy "0" uczestniczyły w akcji "Sprzątanie Świata", której celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymli jednorazowe rękawiczki oraz worki. Dzieci z dużym zaangażowaniem sprzątały plac zabaw; zbierając różnego rodzaju śmieci (głównie papierki) pozostawione przez odwiedzających. Akcja miała także uświadomić dzieciom, że o czystość otoczenia należy dbać codziennie i że każdy człowiek - nawet dziecko, jest współodpowiedzialny za stan środowiska.
Na zakończenie dzieci wyśmienicie bawiły się na uprzątniętym placu zabaw.